Początki funkcjonowania szkoły elementarnej w Pszczonowie najprawdopodobniej należy wiązać z działalnością ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w okresie Królestwa Polskiego. Specjalna Komisja Rządowa powołana w celu organizowania szkół początkowych na Mazowszu przyczyniła się do powstania placówek na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Jedną z nich była szkoła w Pszczonowie, do której w 1819 roku uczęszczało czterdziestu jeden, a rok później – czterdziestu czterech uczniów. Na jej funkcjonowanie przeznaczano składki w gotówce oraz fundusze w zbożu.
Niestety nie da się dokładnie ustalić dziejów szkoły przed I wojną światową, ponieważ dokumenty, które mogłyby rzucić światło na jej losy, spłonęły. Prawdopodobnie w latach 80-tych XIX wieku powstał kamienny budynek, w którym mieściła się siedziba placówki. W 1890 roku delegacje szkół z powiatu łowickiego witały przed nim przejeżdżająca rodzinę carską. Prawdopodobnie już przed I wojną funkcjonowała w Pszczonowie trzyoddziałowa szkoła gminna. Niestety w latach 1914 – 1916 nauka została przerwana, ponieważ p. Szulborski – jedyny miejscowy nauczyciel został wcielony do wojska, a w latach 1916 – 20 udało się poprowadzić tylko jedną klasę.
Dalsze losy placówki są już dość dokładnie opisane w kronice szkolnej, którą od września 1920 roku systematycznie prowadził nowy kierownik szkoły - Antoni Taczanowski. 1 lutego 1921 roku oddano do użytku nowo powstałą salę lekcyjną w budynku państwowym zwanym „Murowańcem”. Uroczystego jej poświęcenia dokonał miejscowy proboszcz ksiądz Grzegorz Zawadzki. Dzięki nowym warunkom lokalowym placówka mogła już funkcjonować jako szkoła dwuklasowa, a od września 1923 roku ze względu na znaczny przyrost liczby uczniów – trzyklasowa. Niestety lekcje odbywały się w dwóch różnych budynkach. (Żaden z nich nie zachował się do naszych czasów.) Szkolną tradycją już w latach międzywojennych stało się przygotowywanie przedstawień, z których dochód zasilał a to zakup książek do biblioteki, a to potrzeby straży ogniowej. Organizowano również loterie fantowe. Uroczyście obchodzono święta państwowe – 3 Maja, 11 Listopada, a także dzień imienin Marszałka Piłsudskiego oraz Święto Dziecka.
zdjęcie pochodzi z zasobów Teresy Góreckiej (Słomiana)
Poczet sztandarowy na uroczystościach w 18 rocznicę odzyskania niepodległości. Sztandar szkolny który niosą zaginął, czy też został skradziony na przełomie lat 80 i 90-tych.
żródło: facebook Galeria Staroci i Pamiątek RegionalnychMimo aktywnej działalności kierowników szkoły i grona nauczycielskiego dotkliwie odczuwano brak odpowiedniego budynku szkolnego. Z tej przyczyny 29 lipca 1934 roku na zebraniu mieszkańców podjęto decyzję o przystąpieniu do budowy nowej szkoły. Gospodarze zobowiązali się do dobrowolnych składek oraz dostarczenia potrzebnych materiałów budowlanych. Już 2 października tego samego roku rozpoczęło się kopanie fundamentów. Roboty trwały do 8 grudnia 1934 roku, a w styczniu 1935 dzieci rozpoczęły już naukę w nowym budynku. Jak wynika z zachowanych dokumentów, koszt budowy wyniósł 14.039,22 zł.
Widok Szkoły Powszechnej w Pszczonowie, rok 1935 żródło: facebook Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych
Szczególnie ważnym i uroczystym wydarzeniem w życiu placówki było poświęcenie sztandaru szkolnego, które miało miejsce w miejscowym kościele 20 czerwca 1936 roku. Niestety sztandar ten nie zachował się do naszych czasów.
Również w 1936 roku wieloletni kierownik – Antoni Taczanowski opuścił placówkę i objął kierownictwo innej szkoły. Od tego czasu obowiązki kierownika pełnił Jan Gajdowicz. W 1939 roku został on zmobilizowany do wojska, a wówczas stanowisko to powierzono jego żonie – Jadwidze Gajdowiczowej. Mimo wojennej zawieruchy zajęcia w Pszczonowie odbywały się w miarę normalnie, a w 1942 roku wbrew zakazowi okupanta zorganizowano nawet choinkę szkolną połączoną z przedstawieniem. Sztuki wystawiono też w maju 1943 roku.
SZKOLNE GRZYBOBRANIE.
Na fot. z 1943 r.Jadwiga Gajdowicz, w tym czasie kierownik Szkoły Powszechnej w Pszczonowie z uczniami po grzybobraniu. żródło: facebook Galeria Staroci i Pamiątek RegionalnychW 1944 roku szkołę zajęli Niemcy. Zgodnie z relacją J. Gajdowiczowej żandarmi siłą wyrzucili nauczycieli i uczniów z budynku szkolnego. Udało się jednak zabezpieczyć pomoce naukowe i sprzęt i przenieść je do nowego lokum daleko od wsi (prawdopodobnie w domu Jana Panaka na Podłężcach), a „dziatwa musiała brodzić po kolana w śniegu, żeby się tam dostać”.
9 stycznia 1946 roku po sześciu latach niewoli do szkoły wrócił Jan Gajdowicz. Ubolewał on nad dewastacją budynku oraz utratą wielu pomocy naukowych, ale przyznawał, że poziom dydaktyczny pozostał wysoki, a starsza młodzież pobierała nauki na tajnych kompletach.
Po zakończeniu II wojny światowej siedemdziesięciu uczniów z Pszczonowa rozpoczęło naukę w szkołach średnich. Aby wyrównać wojenne braki egzaminacyjne, organizowano też kursy wieczorowe dla młodzieży. W 1949 roku w szkole zatrudnionych było trzech nauczycieli, w 1972 - sześciu.
Kronika szkolna wspomina o wielu wydarzeniach istotnych z punktu widzenia ówczesnych uczniów i pedagogów. Można w niej wyczytać, że w 1946 roku, w trosce o estetykę terenu wokół szkoły posadzono 45 lip. Wysiłki poszły jednak na marne, albowiem – jako że szkoła nie była ogrodzona – „drzewostan zjadły kozy”. Już 21 października 1935 roku zainstalowano w szkole radio, z kolei w grudniu 1963 roku – zakupiono odbiornik telewizyjny szmaragd 902.
W szkole nieprzerwanie działała biblioteka, która już w 1947 roku liczyła 577 woluminów i cieszyła się popularnością nie tylko wśród uczniów, ale także starszych mieszkańców miejscowości.
Już od początku lat 50-tych grono nauczycielskie i mieszkańcy podejmowali starania w celu budowy nowej siedziby szkoły. Niestety na realizację tego przedsięwzięcia trzeba było czekać jeszcze wiele lat. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 1965 roku, z kolei uroczyste otwarcie nowego budynku odbyło się w niedzielę 22 stycznia 1967 roku. Wtedy też nadano szkole imię Bolesława Chrobrego.
Zdjęcie pochodzi z kroniki szkoły
10 marca 2006 roku swoją działalność rozpoczęła oficjalnie 113. Drużyna Harcerska „Czarna Trzynastka”. Od tego czasu działa ona nieprzerwanie jako jedyna drużyna harcerska w gminie Maków.
Opracowała Ewa Frączkowska na podstawie kroniki szkolnej
DYREKTORZY SZKOŁY
Dyrektorzy szkoły od początku istnienia Szkoły Podstawowej w Pszczonowie
Antoni Taczanowski (1920 – 1936)
Jan Gajdowicz (1936 – 1939 oraz 1946 - 1950)
Jadwiga Gajdowiczowa (1939 – 1946)
Regina Naparta (1950- 1952)
Stanisław Grzegorek (1952 - 1958)
Jan Matysiak (1958 – 79 oraz 1982 –1985)
Krystyna Matysiak (1979 – 1982)
Mirosława Nowacka (1985 – 1996)
Helena Grymuza (1996 – 2003)
Lidia Matyjaszczyk (2003-2023)
Ewa Frączkowska (od 2023)
ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE OKOLIC SZKOŁY
Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Pszczonowie jest jedną ze szkół w Gminie Maków, która należy do powiatu skierniewickiego ziemskiego, w województwie łódzkim.
Rzeźba terenu okolic Pszczonowa jest dosyć urozmaicona, zarówno pod względem hipsometrycznym, jak i geomorfologicznym. Krajobraz ukształtował się w plejstocenie i nosi cechy krajobrazu staroglacjalnego z wyniesieniem moreny falistej zbudowanej z piasków i żwirów, znajdującej się na południe od szkoły oraz równiny wodnolodowcowej, rozciągającej się w kierunku północnym, zbudowanej miedzy innymi z glin zwałowych. Osady czwartorzędowe przykrywają utwory Niecki Brzeżnej, będącej fragmentem platformy paleozoicznej, która sąsiaduje w niedalekiej odległości z platformą prekambryjską. Według regionalizacji fizycznogeograficznej autorstwa Jerzego Kondrackiego i Andrzeja Rychlinga - Atlas Rzeczpospolitej GGK 1994 r - teren okolic Pszczonowa położony jest w obrębie dwóch mezoregionów: Równiny Łowicko-Błońskiej oraz Wzniesień Łódzkich (obszar krawędziowy wysoczyzny morenowej). Pierwszy z mezoregionów stanowi fragment makroregionu Niziny Środkowomazowieckie, natomiast drugi - Wzniesienia Południowomazowieckie (oba makroregiony stanowią fragmenty podprowincji Niziny Środkowopolskie, będącej częścią prowincji - Niż Środkowoeuropejski, który wchodzi wskład megaregionu – Pozaalpejska Europa Środkowa). Granica pomiędzy Równiną Łowicko-Błońską a Wzniesieniami Łódzkimi przebiega w sposób bardzo wyraźny na kierunku południowy-wschód i północny-zachód. Przynależność do wyżej wymienionych jednostek określa podstawowe cechy morfologiczne, morfogenetyczne i geologiczne, a tym samym także warunki klimatyczne, układ sieci rzecznej, warunków glebowych i zróżnicowania roślinności.
W regionalizacji klimatycznej przeprowadzonej w oparciu o częstotliwość występowania określonych typów pogody - opracowanie Alojzego Wosia ,,Atlas Rzeczpospolitej Polskiej’’ - obszar gminy leży na wschodnim skraju regionu zwanego „Środkowopolskim" oraz stosunkowo długim okresem bezmroźnym w roku (231 dni).0C, przy najwyższym dla kraju tj. 24,8 0 Warunki termiczne charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem termicznym. Warunki wegetacyjne cechujące się długim okresem wegetacyjnym - 214 dni, przy długim lecie oraz krótkiej lub średniej zimie,
Za niekorzystne, z punktu widzenia potrzeb gospodarczych, a w szczególności potrzeb rolniczej działalności, należy uznać niedobór opadów atmosferycznych, wyrażający się średnioroczną sumą opadów atmosferycznych ok. 575 - 580 mm, niską średnioroczną sumą dni z opadem (ok. 136), a także wysoką częstotliwością występowania ciągów bezopadowych (okresów posusznych).
Charakterystyczne dla Pszczonowa jest znaczne zróżnicowanie warunków glebowych. Wynika ono przede wszystkim ze zróżnicowania takich elementów środowiska przyrodniczego jak rzeźba terenu, rodzaj podłoża gruntowego i stosunki wodne.
Na obszarach położonych najwyżej, południowa część wsi, wykształciły się gleby rdzawe, których podłożem są piaski luźne, także żwiry i piaski słabogliniaste. Z punktu widzenia rolniczego są to gleby słabe, żytnie kompleksów 6 (żytni słaby) i 7 (żytnio-łubinowy).
W północnej części Pszczonowa wykształciły się gleby mineralne wytworzone z glin zwałowych lekkich i piasków słabogliniastych. Są to gleby brunatnoziemne. Przydatność rolnicza tego typu gleb jest wysoka. Tworzą kompleksy rolnicze żytnie bardzo dobre (4), także żytnie dobre (5). Miejscami gleby brunatnoziemne (te wytworzone z piasków słabogliniastych) stanowią kompleksy żytnio-ziemniaczane (6 żytnie słabe).
Niewątpliwie najcenniejszymi obszarami okolic szkoły, z przyrodniczego punktu widzenia, są obszary leśne, a wśród nich rezerwat ,,Źródła Borówki’’. Jest to rezerwat krajobrazowo-leśny o powierzchni 21,99 ha, położonym we wschodniej części lasu pszczonowskiego, wokół źródeł rzeczki Borówki - dopływu Uchanki, będącej prawobrzeżnym dopływem Bzury. Leży na wysokości 140-160 m n.p.m. i charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Dominującą formą krajobrazu jest głęboki wąwóz, biegnący z południa na północ, z kilkoma odgałęzieniami, na którego dnie wśród zmurszałych pni drzew i bujnego podszytu, znajdują się źródła Borówki . Cenne jest występowanie różnych zbiorowisk roślinnych - od łęgu jesionowo- olszowego w terenach źródliskowych Borówki, po las grądowy, bór mieszany i bór świeży, z ponad 100-letnim drzewostanem sosnowym z domieszką okazałych dębów, buków i grabów. Do występujących tu roślin naczyniowych należą: zawilec gajowy, zawilec żółty, przylaszczka pospolita, bluszczyk kurdybanek, gwiazdnica wielokwiatowa, fiołki, paprocie m.in. nerecznica samcza.Opracował: Wojciech Żelaźnicki