• Czyste ręce mamy i o zdrowie dbamy

Organizatorami i realizatorami programu są:

a) Organizatorem programu jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (PSSE) w Skierniewicach.

b) Koordynatorami programu są Pracownicy Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZiPZ) Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Skierniewicach.

c) Realizatorem w naszej szkole jest pani Katarzyna Szymajda.

Głównym celem programu jest ukształtowanie w dzieciach właściwych postaw higienicznych w zakresie nawyku prawidłowego mycia rąk i jego znaczenia w ochronie przed bakteriami/wirusami/pasożytami. Celem szczegółowym programu jest aby każdy przedszkolak/uczeń:

✓ dowiedział się jakie zagrożenia dla zdrowia stanowią drobnoustroje chorobotwórcze;

✓ poznał w jaki sposób zarazki przenoszone są przez brudne ręce;

✓ utrwalał nawyk mycia rąk w odpowiednich sytuacjach;

✓ utrwalał prawidłowy sposób mycia rąk.

Dzieci na zajęciach przeprowadzonych przez panią Katarzynę Szymajdę poprzez prezentację, pogadankę i doświadczenie dowiedziały się w jaki sposób i kiedy należy myć ręce, otrzymały mydełka z logiem Inspekcji Sanitarnej oraz kolorowanki.

Opracowała Katarzyna Szymajda

• WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA W NASZEJ SZKOLE

• 19 maja 2023 r. w progach naszej szkoły powitaliśmy wyjątkowego gościa. Był nim Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej - Andrzej Franciszek Dziuba. Towarzyszył mu proboszcz parafii p.w. Św. Doroty w Pszczonowie – ksiądz Cyprian Lewandowski, a w roli gospodarza wspierała nas pani Jolanta Zarzycka – Karda – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Makowie.

Ksiądz biskup obejrzał montaż słowno – muzyczny pod hasłem „ W mocy Bożego Ducha… idziemy świadczyć o Chrystusie…” w wykonaniu uczniów pod kierunkiem katechetki – pani Katarzyny Szymajdy. Treści zaprezentowanych wierszy i piosenek skłaniały do refleksji na temat wiary, nadziei i miłości i ich znaczenia we współczesnym świecie. Motyw przewodni stanowił „Hymn o miłości” świętego Pawła.

Następnie słowo do uczniów skierował ksiądz biskup, a zaproszeni goście wpisali się do Kroniki Szkolnej. Wizyta zakończyła się krótkim spotkaniem z gronem pedagogicznym.

Opracowała Katarzyna Szymajda

• WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KINA

• 8 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Kina Polonez na bajkę „Kicia Kocia mówi dzień dobry”. Był to dzień pełen wrażeń, ponieważ tuż po wyjściu z kina, korzystając z pięknej pogody, dzieci wybiegały się po parku i placu zabaw.  Naszą wycieczkę zakończyliśmy wizytą w pizzerii „Fabryka Pizzy”. Najedzone i wesołe przedszkolaki wróciły do domów.

• "Zrób zdjęcie przyjaźni". Konkurs fotograficzny z okazji Dnia Dziecka

• Rzecznik Praw Dziecka ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

- Weźcie swoje aparaty fotograficzne lub smartfony i zróbcie zdjęcie przyjaźni - czytamy na stronie internetowej organizatora konkursu. - To mogą być wesołe zabawy na podwórku, wspólne chwile z kolegami i koleżankami z klasy, albo niezwykłe spotkanie z czworonożnym przyjacielem.

Dzieci i młodzież zainteresowane udziałem w konkursie powinny do 26 maja 2023 r. zgłosić swój udział, przesyłając z pomocą rodzica/opiekuna prawnego wypełniony formularz zgłoszenia oraz zdjęcie wraz z imieniem i nazwiskiem autora, i informacją o kategorii wiekowej na adres email: konkurs@brpd.gov.pl. Osoby pełnoletnie mogą dokonać zgłoszenia samodzielnie.

Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Kategoria I obejmuje dzieci z klas 0-IV szkół podstawowych, kategoria II to klasy V-VIII szkół podstawowych, a kategoria III przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii.

Więcej informacji (regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy) na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

Link do strony organizatora: https://brpd.gov.pl/2023/05/04/zrob-zdjecie-przyjazni-i-zgarnij-nagrody/

• KĄCIKI RELAKSACYJNE DLA UCZNIÓW

• W naszej szkole na górnym korytarzu pojawiły się piękne pufy do siedzenia zakupione przez Radę Rodziców.

Pufy te tworzą kąciki relaksacyjne dla uczniów i pozwalają na miłe spędzanie przerw i integrację. Uczniowie są zadowoleni i chętnie z nich korzystają,

Za ufundowanie puf serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.

• 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• 3 maja obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Z tej okazji w czwartek 4 maja uczniowie naszej szkoły  z klas 4-8 zaprezentowali część artystyczną przygotowaną przez panią Katarzynę Szymajdę.Wiersze, piosenki i scenka teatralna przypomniały rolę i znaczenie Konstytucjiw historii Polski oraz Europy,  kształtując postawę patriotyczną i miłość do Ojczyzny.

• NIECODZIENNA LEKCJA FIZYKI I CHEMII

• Dnia 27.05.2023 r. w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia z fizyki i chemii, prowadzone przez grupę Zaelektryzowani z Lublina. Podczas tych zajęć uczniowie mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w pokazach i doświadczeniach.

W programie znalazły się m. in. zabawy z gazami (ciekły azot, hel) oraz ciekawe zjawiska związane z ciśnieniem. Podczas zajęć wykonywane były eksperymenty, które przysporzyły uczniom wiele radości, zwłaszcza ten, w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika. Uczniowie na własnych strunach głosowych sprawdzili działanie helu, który zmieniał ich wysokość głosu podczas próby mówienia. Duże wrażenie wywar wybuch balonika napełnionego  wodorem. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją siłę próbując rozerwać półkule magdeburskie.

Podczas pokazu przekazano dzieciom trudną wiedzę z fizyki i chemii  z elementami humoru oraz zadbano o to, aby nikt na widowni się nie nudził.

Prowadzący zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy samodzielnej próbie wykonywania doświadczeń – więc nie próbujcie tego sami bez zgody i opieki nauczycieli i Rodziców!