• POKAZ HISTORYCZNY - STAROPOLSKI SARMATYZM I EPOKA SZLACHECKA

          • W środę 5 października gościła w naszej szkole Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała program „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Panowie przybliżyli realia epoki, prezentując stroje i uzbrojenie z tamtego okresu. Podzielili się z nami szeregiem ciekawostek historycznych dotyczących na przykład husarii czy obyczajów naszych przodków. Mogliśmy obserwować pojedynki, zobaczyć miecze, zbroję i husarską kopię. Pojawiło się nawet krzesło do torturowania rzekomych czarownic. Z przyjemnością wykonywaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a taka forma lekcji historii bardzo przypadła nam do gustu!

          • Ogólnopolski konkurs "Cukierek za życzliwość

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła XI Ogólnopolskim konkursie "Cukierek za życzliwość - iTy możesz zostać wolontariuszem" kierowanym do uczniów szkółpodstawowych. Konkurs „Cukierek za życzliwość” promuje bezinteresowne czynienie dobrai cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. 

            Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz regulaminy znajdują sięna stronie internetowej Fundacji www.dwaskrzydlaaniola.pl w zakładce„Konkursy".

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • W piątek 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji poszczególne klasy przygotowały dla swoich męskich przedstawicieli drobne upominki lub inne niespodzianki. Samorząd szkolny z kolei zorganizował konkurs na najpiękniej przyozdobioną, własnoręcznie wykonaną muszkę lub krawat. Co ciekawe, w konkursie wzięły udział przede wszystkim dziewczynki. Pojawiły się piękne prace, do zdobienia których wykorzystano dary jesieni – takie jak kolorowe liście czy drobne owoce.

            Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki upominek, a dla wyróżnionych – drobne nagrody rzeczowe. Uczestnikom serdecznie dziękujemy, a chłopakom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!


             

          • ODPOCZYWAJ NA WSI

          • Drodzy Uczniowie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Odpoczywaj na wsi" zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Regulamin i potrzebne załączniki do konkursu znajdziecie w zakładce Strefa Uczniów i Rodziców_ Dokumenty_Oświadczenia i regulaminy

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • W piątek 16 września wzięliśmy udział w „Sprzątaniu świata”. Akcja ta wywodzi się z Australii i ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Każdego roku w trzeci piątek września miliony wolontariuszy na całym świecie podejmują trud sprzątania.

            Włączając się w tę inicjatywę, uczniowie każdej z klas wyruszyli na ulice Pszczonowa, aby uporządkować okolicę. Śmieci zbieraliśmy do worków, na bieżąco je segregując.

            Dzięki naszej pracy teren wokół szkoły wygląda piękniej!

             

          • Spotkanie autorskie z pisarzem Romualdem Pawlakiem.

          • 14 września uczniowie klas I-IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Romualdem Pawlakiem – autorem książki pt. ,,Być jak Ignacy” realizowanym w ramach projektu ,, O Ignacym wiem wszystko” (Projekt realizowany jest w ramach Programu Grantowego ,,Rozgrzewamy Polskie Serca” Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza z siedzibą w Warszawie).

            W związku z dwusetną rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza (1822-1882) Makowskie Centrum Kultury – GBP w Makowie organizuje konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III pt. „Ignacy Łukasiewicz – wielki wynalazca w oczach najmłodszych.” Konkurs trwa do 12X2022r.

            Uczniowie klas V-VIII mogą wziąć udział w konkursie wiedzy pt. „ O Ignacym wiem wszystko.”

            Regulaminy konkursów znajdziecie w zakładce Strefa Uczniów i Rodziców_ Dokumenty_Oświadczenia i regulaminy

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          • 1 września w murach naszej placówki rozbrzmiał pierwszy szkolny dzwonek. Wypoczęci i pełni zapału do pracy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością p. Jolanta Zarzycka – Karda – dyrektor GZEAS w Makowie.

            Poczet złożony z ósmoklasistów z dumą zaprezentował przepiękny sztandar, który od czerwca jest symbolem naszej szkoły.

            Po części oficjalnej spotkaliśmy się w klasach z wychowawcami.

            Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy udanego, owocnego i obfitującego w sukcesy roku!

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023


          • Drodzy Uczniowie i Rodzice!

            1 września 2022 r. rozpoczyna się nowy rok szkolny 

            Msza święta godzina 9.00 

            Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - sala gimnastyczna szkoły godzina 10.00

          • POŚWIĘCENIE SZTANDARU SZKOŁY

          • W piątek 24 czerwca bieżącego roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Pszczonowie przeżywała niezwykłą uroczystość. W tym dniu w miejscowym kościele miało miejsce poświęcenie sztandaru placówki. Szkoła posiadała sztandar już w okresie międzywojennym, jednak nie zachował się on do naszych czasów. 86 lat temu - 20 czerwca 1936 roku miało miejsce poświęcenie tamtego proporca, do czego nawiązano w czasie ceremonii.

            Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości – przedstawiciele władz gminy Maków, Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Skierniewicach, byli i obecni pracownicy szkoły, jej absolwenci, sympatycy oraz mieszkańcy wsi.

            Po poświęceniu sztandaru przez proboszcza parafii św. Doroty w Pszczonowie – ks. Cypriana Lewandowskiego poczty sztandarowe wraz z gośćmi procesyjnie przeszły do sali OSP Pszczonów, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Liczni darczyńcy i sponsorzy wbili pamiątkowe gwoździe z grawerem w drzewiec sztandaru. Następnie rodzice złożyli sztandar na ręce p. dyrektor, która z kolei przekazała go uczniom.

            Goście uroczystości mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną, w której p. Matyjaszczyk zaprezentowała dwustuletnie dzieje oświaty na terenie Pszczonowa. Uczniowie naszej szkoły przedstawili zaś krótką część artystyczną. Podkreślili, że sztandar stanowi widoczny znak naszej tożsamości, jest symbolem umiłowania Polski, ale także małej ojczyzny – tego miejsca, z którego wyrastamy i do którego wracamy przez całe życie.

            Ta niezwykła uroczystość nie miałaby miejsca, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie dyrektor szkoły – Lidii Matyjaszczyk, przewodniczącej Rady Rodziców – pani Ewy Kowalczyk, rodziców uczniów SP w Pszczonowie, władz gminy i sołectwa, pań z KGW oraz licznych sympatyków naszej placówki. Wszystkim darczyńcom i ofiarodawcom oraz osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia uroczystości serdecznie dziękujemy.

          • UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • W piątek 24 czerwca na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021//22. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością skarbnik Gminy Maków p. Mirosława Górska.

            Uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy, a wszyscy absolwenci – świadectwa ukończenia szkoły. Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie klasy ósmej, a także przekazanie flagi państwowej nowemu pocztowi. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

            Wszystkim życzymy udanych wakacji i bezpiecznego wypoczynku.

          • WAŻNA INFORMACJA

          • Zakończenie  roku szkolnego 2021/2022:

            23 czerwca  12.00 - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

            24 czerwca  9.00 - rozdanie świadectw dla klas I-VIII (msza dla wszystkich o godz. 14.00)

            24 czerwca 14.00 - Poświęcenie sztandaru podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Doroty w Pszczonowie

            15.00 - Ceremonia przekazania sztandaru oraz część artystyczna w OSP  w Pszczonowie 

             

          • WYCIECZKA DO ŁODZI

          •  

            Uczniowie kl. 2 i kl. 3 chłodny początek astronomicznego lata - 21 czerwca spędzili w Łodzi. W Palmiarni będącej częścią najstarszego łódzkiego Parku Źródliska znaleźliśmy miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki. Podczas spaceru przenieśliśmy się do ciepłych stref klimatycznych. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod ich okazałymi koronami miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Ciekawie prezentują się również żółwie oraz kilkanaście gatunków ryb. Podziwialiśmy też wspaniałą kolekcję kaktusów. W ogródku dydaktycznym przy Palmiarni wśród ciekawych okazów drzew i krzewów przy fontannie udało nam się zjeść śniadanie.

            Pozostałe atrakcje czekały na nas w EC1:

            • Wejście na taras widokowy chłodni kominowej i spojrzenie na Łódź z góry

            • Pokaz pt. „Niebiańska kolej” w Planetarium

            • Zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki

            Centrum jest wciąż w budowie – powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. W doskonałych humorach wróciliśmy do Pszczonowa śpiewając: Niech żyją wakacje…

          • WYCIECZKA DO ŁODZI

          •  14 czerwca uczniowie z klas 4-8 pojechali na wycieczkę do Łodzi.  Podczas wyjazdu wzięli udział w warsztatach edukacjnych z zakresu fotografii i autoprezentacji w Studio Art, gdzie mieli również możliwość zrobienia sobie zdjęć w ponad 50 tematycznych aranżacjach, boksach i ramkach.

            Następnie odwiedzili park trampolin Saltos, w którym lekcję wf przeprowadził wykwalifikowany trener.

            Wycieczkę zakończył seans filmowy w Cinema City,  gdzie uczniowie mogli wybrać film, jaki chcą obejrzeć- Sonic 2 lub Fantastyczne zwierzęta- Tajemnice Dumbledore'a. 

            Pogoda i humory dopisały :)

          • KONKURS PLASTYCZNY

          •      Klasa 2 wzięła udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Makowie pt. „Niezwykli bohaterowie utworów Marii Konopnickiej” w związku z  ustanowieniem roku 2022 - Rokiem Marii Konopnickiej. Ola Kowalczyk otrzymała wyróżnienie, a Lena Reczulska, Julka Kowalik i Nikola Rutowicz – dyplomy. Wszyscy dostali również książki M. Konopnickiej. Gratulujemy!

          • Dzień Dziecka!!!

          • Już od rana w naszej szkole działo się bardzo dużo, było głośno i pachniało smakołykami. To rodzice zadbali o to, by dzień dziecka był wielkim wydarzeniem. Tym bardziej, że to pierwsza taka impreza po pandemii.

            Na sali gimnastycznej mamy przygotowały stanowiska z różnościami: robiły tatuaże, zaplatały warkoczyki, malowały buźki. Nasze harcerki robiły zwierzątka z balonów. Była też ścianka i kosz z gadźetami – każdy mógł się przebrać, a fotograf uwieczniał szaleństwa na zdjęciach. Żeby nie zabrakło sił, można było zjeść popcorn i watę cukrową, a na stole kusiły rogaliki, żelki i inne pyszności.

            I chociaż pogoda nie była najlepsza, to każdy miał co robić. W jednej z klas urządzono salę kinową, a w innej można było pograć w gry lub pogimnastykować się na twisterze i tańcząc z Just Dance.

             A kiedy przestało padać i słońce pokazało swoją buźkę, ruszyliśmy na boisko szkolne. Tu rządzili tatusiowie. Serwowali kiełbaski z grilla. Wozili quadem i motorami – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a dzieci obowiązkowo musiały mieć kaski. Były też bańki mydlane. Plac zabaw zapełnił się przedszkolakami, a starsi uczniowie grali w siatkówkę.

            Zabawy było co niemiara😊

            Dołączamy jescze kilka słów wspaniałego Pedagoga, Przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka:

            PROŚBA DZIECKA, CZYLI 20 PRZYKAZAŃ DLA RODZICÓW:

            1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

            2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

            3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

            4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

            5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

            6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

            7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

            8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!

            9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

            10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

            11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

            12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022

          • 24 maja rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. W tym roku w naszej szkole do egzaminu przystąpiło 12 uczniów.

            W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek, uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W drugim dniu, w środę, będzie egzamin z matematyki. W trzecim dniu, w czwartek, będzie egzamin z języka obcego nowożytnego.

            Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca br.

            Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – w dniach 13-15 czerwca.

            Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

            ŻYCZYMY POWODZENIA‼!

          • Apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 3 maja 1791 roku uchwalono w Polsce Konstytucję, ustawę rządową regulującą ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisaną ustawą. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja  wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja formalnie również zniosła liberum veto.

            Dnia 05.05.2022 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. 

          • Dzień Ziemi - pokaz mody ekologicznej.

          • Dzień Ziemi obchodzony jest każdego roku 22 kwietnia. To czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, jak ważna jest edukacja w zakresie ochrony środowiska.

            Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości oraz poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia – to główne cele obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.

            26 kwietnia 2022 r. odbyła się akademia z tej okazji. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas II-VIII pod czujnym okiem pani Renaty Paciorek.  Przybliżyli nam oni informacje o ekologicznych ubraniach oraz zrównoważonej modzie. Wyjaśnili, dlaczego warto planować zakupy odzieżowe pamiętając o rozsądku. Nowe, niekoniecznie znaczy lepsze. Uczniowie klas II, III, IV zaśpiewali piosenki ekologiczne.

            Podczas akademii odbył się pokaz pod tytułem „Eco - Moda 2022”, do którego włączyły się prawie wszystkie klasy. Widzowie i jury konkursowe zostali mile zaskoczeni liczbą pomysłów na wspaniałe kreacje i jakością ich wykonania. Wszystkie stroje zostały zrobione z  materiałów przeznaczonych do recyklingu, m. in.: folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek papierowych, butelek plastikowych, nakrętek i wielu innych.

            Przy okazji Dnia Ziemi ogłoszony został również konkurs poetycki, którego zadaniem było ułożenie życzeń dla Ziemi. Trudność polegała na tym, że miał to być tekst rymowany, zbudowany z przynajmniej ośmiu wersów. Nagrodzeni zostali: Martyna Traczyk i Błażej Polit – oboje z klasy VI.

            Na korytarzu dolnym można obejrzeć gazetkę tematyczną dotyczącą śmieci, recyklingu i tego, jak możemy pomóc Ziemi segregując i przetwarzając odpady.

            Zdjęcia z akademii można zobaczyć w Galerii.

            Jury po długich naradach przyznało główne miejsca i wyróżnienia.

            Dziewczynki

            MISS ZIEMI: Iga W.

            I WICEMISS: Lena R.

            II WICEMISS: Ala J.

            III WICEMISS: Martynka M.

            IV WICEMISS: Amelka S.

            WYRÓŻNIENIE:

            Małgosia K., Nikola R., Julka K., Amelka P., Weronika W.

             

            Chłopcy

            MISTER ZIEMI : Wojtek P.

            WICEMISTER : Błażej P.

            WYRÓŻNIENIE:

            Tobiasz G., Antek w., Szymon R.

            Wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom dziękujemy za udział we wspólnej zabawie.

                                                                LOP, p. R. Paciorek, p. A. Nitera, p. O. Gejo.


    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Bolesława Chrobrego w Pszczonowie, Pszczonów 53, 99-420 Łyszkowice
      • +48 46 835 22 24
      • Pszczonów 53 99-420 Łyszkowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych