• APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

• 30.04.2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W apelu udział wzięli uczniowie klasy IV, V oraz VI.

Należy upamiętniać tę datę, ponieważ, jak mówił Piłsudski: KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”.

Przypomnieliśmy sobie najważniesze fakty związane z tym historycznym wydarzeniem, m. in. to, że Konstytucja była drugim takim nowoczesnym dokumentem na świecie i PIERWSZYM w Europie. Polacy usilnie wlaczyli o ocalenie wolności, poprzez zmiany ustrojowe, ale jak pokazuje historia, były one nieskuteczne. Polska, mino wszystko, znika z map Europy na 123 lata. Uśmiadomiliśmy sobie, że wolność dana raz, nie jest na zawsze.

• WIZYTA W TEATRZE

• 22 kwietnia, przedszkolaki wybrały się do Skierniewic na spektakl edukacyjny „Brzechwa 2020" oparty na twórczości Jana Brzechwy, w reżyserii Olafa Lubaszenki. Aktorzy teatru Capitol, zaprezentowali pełną humoru szaloną lekcję. Treści płynące ze sceny były uniwersalne, łatwe w odbiorze i atrakcyjne dla dzieci. Przedstawienie obfitowało w moc atrakcji, takich jak pacynki, teatr cieni i multimedialna niespodzianka. Kolejnymi punktami wycieczki był spacer ulicami Skierniewic i zabawy ruchowe w sali zabaw „Dzieciaki rządzą". To była kolejna wspaniała wyprawa i nauka dla najmłodszych.

• ŻÓŁTY ŻONKIL

• 19 kwietnia to rocznica powstania w getcie warszawskim – wielkiego zrywu ludności żydowskiej przeciwko nieludzkiemu traktowaniu i okupantowi niemieckiemu.

W tym roku nasza szkoła już po raz drugi włączyła się do akcji”Żółty żonkil”, której celem jest przypomnienie o tamtych wydarzeniach, a której hasło brzmi „Łączy nas pamięć”. W piątek w klasach 4-8 na lekcjach języka polskiego uczniowie poznawali historię powstania, jego ostatniego przywódcy Marka Edelmana, a także czytali opowiadania opisujące losy dzieci i dorosłych w getcie. Przygotowana została też ekspozycja książek o tematyce wojennej.

Nasi uczniowie wykonali również żółte żonkile – kwiaty, które od kilku lat są symbolem powstania w getcie.

Byśmy pamiętali…

• 22 marca to Światowy Dzień Wody

• 22 marca to Światowy Dzień Wody. Jest to okazja do przypomnienia dzieciom, jak ważna i potrzebna jest woda do życia. Najmłodsze przedszkolaki wykonały plakaty dotyczące oszczędzania wody.

• PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

• 21 marca to pierwszy dzień wiosny. Pszczółki przywitały nową porę roku piosenką oraz pracą plastyczną - kolorowe kwiaty Pani Wiosny.

• W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ

• Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na nadejście wiosny. Zasiały trawę i zasadziły fasolkę - z nadzieją, że urośnie taka wielka, jak w bajce o Jasiu.

• XIX TARGI KARIERY "SZKOŁA DLA ÓSMOKLASISTY"

• We wtorek 19 marca nasi najstarsi uczniowie pod opieką wychowawczyni – p. Agnieszki Nitery wzięli udział w XIX Targach Kariery “Szkoła dla ósmoklasisty” organizowanych przez Centrum Informacji i Planowania Kariery we współpracy z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach.

Na hali OSiR zapoznali się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych z naszego regionu. Uczestniczyli również w dniach otwartych w ZSZ nr 1 i ZSZ nr 2 w Skierniewicach. Uczniowie tych szkół oprowadzili nas po swoich placówkach, przedstawiając ich bazę dydaktyczną i lokalową, zaprezentowali mocne strony szkół.

Nasi ósmoklasiści mieli możliwość uczestnictwa w doświadczeniach, eksperymentach oraz prezentacjach przygotowanych przez starszych kolegów pod okiem nauczycieli technikum. Odbyli nawet profesjonalną sesję fotograficzną.

• BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI

• Jednym z ważnych zadań realizowanych przez naszą szkołę jest wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów, nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

Dlatego też nasi uczniowie wzięli udział w webinariach organizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nauczyliśmy się, jak nawiązywać bezpieczne relacje w sieci, chronić swoje dane i wizerunek w Internecie, a także jak rozpoznać cyberprzemoc i jej przeciwdziałać. Dzięki tej akcji edukacyjnej wszyscy – od maluchów po ósmoklasistów - wzbogaciliśmy swoją wiedzę i umiejętności cyfrowe.

• ,,KUP PAN SZCZOTKĘ’’ – akcja charytatywna

• Nasza szkoła dołączyła do akcji.

Kup Pan szczotkę!- My wyślemy ją do Afryki”

Zbieramy szczoteczki, pasty do zębów oraz mydło w kostce dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli. Za pośrednictwem Fundacji Redemptoris Missio wolontariusze pracujący i wyjeżdżający na misje zabiorą je ze sobą.

Akcja trwa do końca kwietnia.

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC!!!!